Vítejte v zemí přírodního a kulturního dědictví, v Regionu Renesance
ATCZ185 Regionem Renesance proti proudu času (1. 6. 2019 – 30. 11. 2022) – Interreg ATCZ.
Podpora EFRR: 1 281 493,15 EUR (z toho Mikroregion Telčsko 201 102,35 EUR)
Hlavním cílem je zpřístupnění kulturního a přírodního dědictví ve společném přeshraničním regionu. Vytvoříme interaktivní cyklotrasy plné zážitků (vyhlídky, kulturní i přírodní památky). Základem projektu bude přeshraniční archiv historických materiálů Regionu Renesance. Na archiv bude navazovat interaktivní průvodce – mobilní aplikace turisty provede po regionu a seznámí je s historií (zapomenutá sídla…), řemesly (kamenictví…) a přírodními fenomény (geologie…). Návštěvníky regionu chceme motivovat k trvale udržitelnému přístupu ke krajině
a kulturnímu dědictví Regionu Renesance.
V rámci tohoto projektu uděláme archeologické průzkumy zříceniny Štamberk a zříceninu sanujeme, aby byla bezpečná pro turisty a nehrozilo její další rozpadání. Lokalitu doplníme o turistický mobiliář a vzdělávací prvky. V Nové Říši vybudujeme naučnou bylinkovou stezku, v Urbanově postavíme vyhlídku nad údolím Dyje a v Mrákotíně vznikne naučná stezka s tématem těžby žuly.
Přírodní dědictví rašeliništních krajin regionu Mühlviertel a Geopark Vysopčina jako chráněný přírodní prostor, místo zážitků a vzdělávání
ATCZ214 Moorerlebnis OÖ-VY / Zážitek z rašeliniště HR-VY (1. 1. 2020 – 30. 6. 2022)
Podpora EFRR:1 639 324,00 EUR
Přidaná hodnota přeshraniční spolupráce přispěje k ochraně společného přírodního dědictví rašelinišť a mokřadů. Dojde k lepší motivaci pro ochranu rašelinišť u dětí a dospělých (např. pro klima, rostliny, živočichy) a k vytvoření pracovních možností pro regionální obyvatelstvo, na základě trvale udržitelného cestovního ruchu. Přeshraniční spolupráce přispěje ke snížení periférnosti lokalit, hlavně díky podobnosti území, společných hodnotách a zdůraznění zachovalého přírodního a kulturního prostoru.
Kameny bez hranic
Steine ohne Grenzen – SOG – KPF-02-142 (1. 4. 2020 – 31. 12. 2021) -Fond malých projektů Interreg
Celkové výdaje projektu 23.516,37 EUR, dotace 85%.
Jedná se o druhý společný projekt partnerů Geoparku Vysočina (GV) a Naturparku Blockheide (NB), který navazuje na předchozí skvělou spolupráci. Partneři mají zájem prohloubit svůj vztah, vzájemně se učit a rozvíjet společné know how v oblasti enviromentálního vzdělávání a turismu.
Území GV i NB je poutavé díky četným žulovým útvarům, které tvoří jedinečné skalní útvary. Společnými tématy obou území jsou žula, ochrana přírody, turismus a vzdělávání.
Partneři mají rozdílnou úroveň zkušeností z řízení turistické destinace. Vzájemná spolupráce má za cíl pozdvihnout úroveň partnera v oblastech, v kterých je druhý partner zkušenější. Partneři vycházejí z předpokladu 1+1=3. Spoluprací a sdílením zkušeností dosáhnou lepších výsledků a za nižší náklady.
Projekt předpokládá těsnou spolupráci partnerů na všech aktivitách a výstupech. Aktivity jsou zaměřené na vzdělávání dětí, posilování vztahu k místní krajině, tvorbě společné turistické strategie a vzájemnou propagaci.
Historické dolování polymetalických rud na území Národního geoparku Vysočina – výzkumný záměr
Kraj Vysočina ID O03230.0001
Celkové výdaje projektu: 200 000,- Kč
Realizace projektu: 1. 8. 2023 – 31. 12 2023
Díky podpoře Kraje Vysočina zrealizujeme výzkumný záměr. Primárním cílem výzkumu je v této etapě odborně zdokumentovat vybrané lokality staré těžby polymetalických rud se stříbrem v regionu Národního geoparku Vysočina a provést jejich základní mineralogický výzkum. Vybrány byly lokality Jezdovice, Dobrá voda a Hostětice u Telče.
Základním východiskem při plánování projektu byla skutečnost, že pro centrální Českomoravskou vrchovinu jsou polymetalická ložiska a jejich těžba typickým jevem. Tento fenomén je zastoupen i v Národním geoparku Vysočina, stupeň jeho odborného poznání (mineralogie, geochemie apod.) je však velmi nízký. Zároveň je oprávněný předpoklad, že odborné výstupy z výzkumu a dokumentace staré těžby stříbra jsou v budoucnu dobře využitelné pro edukační účely, popularizaci a cestovní ruch – téma je to atraktivní a s obsahovým přesahem do řady jiných oblastí (historie, archeologie, ochrana životního prostředí apod.
Výstup: Mineralogická charakteristika rudních vzorků z lokality Jezdovice
Technologický výzkum zříceniny hradu Štamberk v širším kontextu regionu v roce 2023
ID O03226.0001, 1. 7. 2023 – 31. 12. 2023
Výše dotace: 195 000 Kč
Předkládaný záměr je třetím společným projektem UTAM a MT. Hlavním cílem bylo získané nejdůležitější poznatky doplnit, utřídit a zanalyzovat sofistikovanými vědeckými metodami a zpracovat je do odborného textu, který bude možné publikovat v odborných časopisech a nabídnout je tak širší vědecké komunitě. Dílčím cílem řešení projektu byla spolupráce na publikování výsledků výzkumů o hradu Štamberk.
Shrnutí výsledků pro laickou veřejnost ke stažení.
Národní geopark Vysočina – spojujeme vědu, turisty a místní obyvatele
ID O03040.0001, 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021
Výše dotace: 200 000 Kč
Posílení činnosti a spolupráce ve vědě, výzkumu a vzdělávání a praktické aplikace získaných vědeckých poznatků, které podpoří rozvoj turistického potenciálu geoparku, s uplatněním zejména v tvorbě či inovaci nástrojů a produktů udržitelného cestovního ruchu či v přípravě nových vzdělávacích a osvětových aktivit geoparku.
Spojením moderních technologií v turismu a vědeckých poznatků sestavíme nabídku aktivit, které mají potenciál přilákat více návštěvníků či prodloužit dobu jejich pobytu na území geoparku. To přináší pozitivní dopady jak na hospodářský rozvoj území, tak na prohloubení znalostí obyvatel o území a posílení jejich sounáležitosti s regionem a krajinou. Zapojení obcí a lokáních aktérů do péče o „svoji“ krajinu, je jedním z hlavních cílů geoparku.
Plánované klíčové aktivity projektu budou zaměřeny na vědecko-výzkumnou činnost, ve spolupráci s institucemi výzkumné a akademické sféry.
Vytvoření aplikace zájmových turistických geologických bodů pro Geopark Vysočina.
MŽP – ID 210132
20. 7. 2021 – 15. 11. 2021
Rešerše, reambulace zájmových bodu uvnitř i vně hranic Geoparku Vysočina. Digitalizace (stávajících i nových) zájmových geologických bodů a následné vytvoření databáze. Databáze bude kompatibilní s ČGS a bude ČGS předána. Vizualizace vrstvy pro veřejnost a její zveřejnění na webových stránkách Geoparku Vysočina.
Realizované projekty
Geopark Vysočina – strategický řízený geopark
ID O002923. 0001, 1. 1. 2020 – 31. 12. 2020
Výše dotace: 200 000 Kč (100%)
Předkládaný záměr navazuje na projekt „Geopark Vysočina – konkurenceschopný národní geopark“, realizovaný s podporou Kraje Vysočina v období od července 2018 do prosince 2019. Zaměřuje se na nastavení a realizaci konkrétních opatření pro další rozvoj Geoparku Vysočina, s cílem posílení jeho konkurenceschopnosti, atraktivity a prestiže v celorepublikovém i mezinárodním měřítku.
Jedná se především o posílení činnosti a spolupráce ve vědě, výzkumu a vzdělávání a praktické aplikace získaných vědeckých poznatků, které podpoří rozvoj turistického potenciálu geoparku, s uplatněním zejména v tvorbě či inovaci nástrojů a produktů udržitelného cestovního ruchu či v přípravě nových vzdělávacích a osvětových aktivit geoparku. Pestrá nabídka zajímavých aktivit, které drží krok s nejnovějšími vědeckými poznatky, má potenciál přilákat více návštěvníků či prodloužit dobu jejich pobytu na území geoparku. To přináší pozitivní dopady jak na hospodářský rozvoj území, tak na prohloubení znalostí obyvatel o území a posílení jejich sounáležitosti s regionem a krajinou. Plánované klíčové aktivity projektu budou zaměřeny na vědecko-výzkumnou činnost, ve spolupráci s institucemi výzkumné a akademické sféry, zejména Muzeem Vysočiny Jihlava, katedrou geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Národním přírodovědeckým muzeem, Českou geologickou službu a dalšími relevantními vědeckými pracovišti.
Geologická stezka geoparku Vysočina
PRV – ZSIF – Registrační číslo: 19/003/19210/563/146/001988 – 4. 2020 – 31. 12. 2020
Celkové výdaje projektu: 846.576,00 Kč
Cílem projektu je obnova a rozšíření současné geoexpozice. Chceme z místa udělat atraktivní turistickou lokalitu, na kterou se budou lidé rádi vracet.
Aby bylo místo turisticky zajímavé potřebuje novou náplň i formu. Fungující turistická lokalita musí plnit 3 základní funkce: 1) Odpočinek, 2) Informace a vzdělávání, 3) Zážitek. Všechny podmínky bude nová geoexpozice splňovat.
Lidé si odpočinou u nového posezení. Přímo v desce stolu bude zapuštěná historická mapa Roštejnské obory – veřejnost si bude moci přečíst základní informace.
Současná geoexpozice dostane novou podobu. Sjednotíme vzhled jednotlivých exponátů a sbírku rozšíříme o nové exponáty a modely. Informační tabule i popisky exponátů budou mít moderní obsah tak, aby byly snadno pochopitelné a to i pro malé děti.
Na expozici a mobiliář bude navazovat zážitková stezka. Děti budou vedeny po mlatové cestě mezi stromy. Na stezce budou překonávat nejrůznější překážky z přírodních materiálů.
Edukativní prvky a nový mobiliář (včetně odpadkového koše) přispěje k posílení vztahu lidí a přírody. Přímo i nepřímo tak pomůže k ochraně lesů a krajiny Národního geoparku Vysočina. Geoexpozice zvýší zájem lidí o přírodní vědy, lesní prostředí a ochranu přírody.
Nová podoba geoexpozice bude splňovat všechny požadavky na moderní turistickou lokalitu. Rodiče i děti si budou odnášet nové informace i spoustu zážitků.
Envi-vzdělávací spolupráce geoparku s Naturparkem
KPF-02-055 (23. 6. 2018 – 20. 9. 2019) – Interreg – Fond malých projektů
Celkové výdaje projektu: 551 452 Kč
V projektu započínáme spolupráci s rakouským Naturparkem Blockheide. Aktivity projektu jsou zaměřeny především na děti, ale i širokou veřejnost. Společně hledáme inspiraci a sdílíme si příklady dobré praxe. Společným cílem je motivování veřejnosti k častějšímu pobytu v přírodě a pěstování vztahu k místu, ve kterém žijí. V rámci projektu konkrétně realizujeme:
Soutěž o nejlepší Land Art, workshop stonebalancingu, školení pro učitele „Učíme v přírodě,“ Ekoden – setkání rakouských a českých žáků, vydáme brožury o přírodě v geoparku, uspořádáme výstavu fotografií a natočíme propagační video o geoparku.
Geopark Vysočina – konkurenceschopný národní geopark
Kraj Vysočina ID 002700.0001 (1. 7. 2018 – 31. 12. 2019)
Celkové výdaje projektu: 200 000 Kč
Díky podpoře Kraje Vysočina zrealizujeme:
Vytvoříme pracovní listy pro žáky a turisty, uspořádáme soutěž o nejlepší Land Art, zmapujeme nové geologické lokality a připravíme nové turistické produkty, upravíme tento web, zmodernizujeme geoexpozice u roštejnské obory a v Mrákotíně, vytiskneme turistické brožury a připravíme exkurze pro školy a skupinové výlety.