Chtěli jste se podívat do Himálají, ale ještě se Vám to nepovedlo?
Nezoufejte, díky Geoparku Vysočina maté jedinečnou příležitost projít se oblastí, která byla v pradávnu vysoká jako himalájští obři.
Horniny geoparku nám vypráví o tom, co se odehrávalo na Telčsku v době před 340 milióny let (karbon). V té době se geopark nacházel 15 – 20 km pod povrchem a bylo tu pořádně teplo (550°C).
V geoparku nahlédnete do minulosti jedné z nejdůležitějších etap geologického vývoje České republiky.
Geopark Vysočina je jedním z 11 národních geoparků u nás. Území o původní rozloze 204 km2, rozkládající se severně a západně od Telče, bylo v roce 2020 rozšířeno o území o rozloze 20 km2 v okolí Třeště.
Naše krajina vznikla při variském (hercynském) vrásnění. Před 340 mil. let se zde formovala rozsáhlá horská pásma přesahující výšku 6 km. Od té doby se kopce erozí pouze snižovaly a z velehor nám „zbyla“ pouze vrchovina s nejvyšší horou Javořicí (837 m n. m.).
V geoparku najdete především žulu a její erozní útvary. Najdete ji opravdu všude. Žula vypráví příběhy kameníků, kteří z ní stavěly domy a vyráběly umělecká díla.
Kamenická tradice, čistá příroda plná rybníků a rašelinišť společně s památkami UNESCO v Telči tvoří jedinečný genius loci, který musíte zažít.
Zdař Bůh!
Geologické mapy najdete zde:
- on-line geologickou mapu v měřítku 1:25 000
- on-line mapu v měřítku 1:50 000
- rozšíření území Geoparku v roce 2020
Kde se těží dekorační kameny zjistíte na této mapě.
Prezentace najdete zde: